AHBS Programı ve Güncelleştirme

AHBS 3.5.9.0 sürümü yayınlanmıştır. AHBS 3.5.9.0 sürümüne ait bilgiler aşağıdaki gibidir. Yeni sürüm ile birlikte Mernisten AHBS deki kesin kayıtlı hastaların adres bilgilerinin getirilmesi ve Sağlık NET üzerindeki muayenelerinin görüntülenmesi sağlanmıştır. Mernis ile ilgili KPS şifre ayarları ve Sağlık NET üzerinden muayene görüntüleme işlemlerinin nasıl yapılacağı aşağıda belirtilmiştir. Diğer sürüm notları, AHBS programındaki Araçlar menüsündeki “Sürüm notları”ndan ekranından okunabilir.

Mernis için KPS ayarları ve Mernisten Adres bilgilerinin getirilmesi

KPS ayarlarının yapılabilmesi için programda sol taraftaki Araçlar menüsü altındaki Mernis Ayarları ekranına giriş yapılır. Ekranda bulunan Kullanıcı ID ve şifre alanlarına İSM den temin edilen KPS bilgilerinin girişi yapılır. İnternet Servis Sağlayıcıdan alınan Statik ip bilgisi de ip kontrol butonuna tıklanarak elde edilir. IP de başarı ile getirildikten sonra, Kaydet butonuna tıklanarak işlem tamamlanır. Daha sonra Mernis’ten adres bilgilerini alabilmek için, Hastalar menüsündeki “Toplu Mernis Adresi güncelle” ekranına giriş yapılarak , Mernis Adres bilgilerini Güncelle butonu ile Kesin kayıtlı hastaların adres bilgileri Mernis’ten getirilerek, Hasta işlemleri menüsünde Hasta bilgilerini güncelle ekranında görüntülenebilir.

ahbsyardim1

Sağlık NET üzerindeki muayene ve diğer verilerin görüntülenmesi

AHBS üzerinde bulunan Kesin Kayıtlı Hastaların, Sağlık NET üzerindeki muayenelerinin görüntülenebilmesi için, ilgili Kesin kayıtlı hasta seçimi yapılarak, Hasta işlemleri menüsündeki “Sağlık NET’teki muayeneleri getir” e tıklanarak ekrana giriş yapılır. Gelen ekranda sol üstteki “yeşil ok” a tıklanarak Sağlık NET üzerindeki güncel muayene bilgileri getirilir.
ahbsyardim2


AHBS 3.5.9.0 Kurulum linki

http://hotfile.com/dl/78318276/c92f777/AHBS_setup_full_3.5.9.0.zip.html

Hotfile'dan dosya indirmek için, Linke tıklandığında gelen ekranda, "normal indirme" seçilir. 60 saniyenin dolması beklenir. Gelen Sayfadaki Kodu Altta Bulunan Kutuya Yazıyoruz ve " Yüklemek için Tıklayınız " Butonuna Tıklıyoruz.AHBS 3.5.9.0 Güncelleştirme Linki
http://hotfile.com/dl/78895499/e05326d/guncel_3.5.9.0.zip.html
Hotfile'dan dosya indirmek için, Linke tıklandığında gelen ekranda, "normal indirme" seçilir. 60 saniyenin dolması beklenir. Gelen Sayfadaki Kodu Altta Bulunan Kutuya Yazıyoruz ve " Yüklemek için Tıklayınız " Butonuna Tıklıyoruz.

AHBS 3.5.9.0 full setup linki ve kurulum işlemleri (32 bit – 64 bit windows işletim sistemleri için)
http://84.51.15.83/ahbsym/AHBS_setup_full_3.5.9.0.zip

AHBS sürümünün kurulumu için üstteki linke tıklayarak, Açılan pencerede "kaydet" düğmesine tıklayın. Daha sonra Masaüstünü seçerek dosyayı bilgisayarınıza kaydedin. Masaüstünde oluşan  sıkıştırılmış şekilde olan "AHBS_setup_full_3.5.9.0.zip" dosyasının üzerine sağ tıklayarak "Klasöre çıkart"(İngilizce ise Extract to AHBS_setup_full_3.5.9.0.zip) ya da "Tümünü Ayıkla" seçeneklerinden birine tıklayın. Masaüstünde oluşan sarı renkli " AHBS_setup_full_3.5.9.0" isimli klasörün içerisindeki “ KUR” yazan dosyaya tıklayarak, gelen ekranda kurulumu başlat dedikten sonra aile hekimine ait kullanıcı TC ve şifre yardımıyla (tek makine kurulumlarında bilgisayar adı/ip no boş bırakılır) kurulumu yapabilirsiniz.


AHBS 3.5.6.0
Güncelleme alamayan ya da güncelleme esnasında sorun yaşayan hekimlerimiz aşağıdaki işlemleri uygulayabilir.

AHBS 3.5.6.0 Güncelleştirme linki
http://84.51.15.83/ahbsym/guncel_3.5.6.0.zip

Öncelikle Ahbs programından çıkış yapın yani programı kapatın. Daha sonra yukarıdaki linkin üzerine tıklayın. Açılan pencerede "kaydet" düğmesine tıklayın. Daha sonra Masaüstünü seçerek dosyayı bilgisayarınıza kaydedin. Masaüstünde oluşan Sıkıştırılmış şekilde olan "guncel_3.5.9.0.zip" dosyasının üzerine sağ tıklayarak "Klasöre çıkart"(ingilizce ise Extract to guncel_3.5.9.0.zip) ya da "Tümünü Ayıkla" seçeneklerinden birine tıklayın. Masaüstünde oluşan sarı renkli " guncel_3.5.9.0.zip " isimli klasörü açın ve içindeki tüm dosyaları Tümünü seç komutu (Ctrl+A) tuşuna basarak seçin ve sağ tıklayıp kopyalayın. Daha sonra Ahbs programı kapalıyken kopyaladığınız dosyaları ve Bilgisayarım C:/program files/sentim/ahbs klasörünün içine yapıştırın. Çıkan uyarıyı ''tümüne evet'' seçerek ,vista ve windows 7 ise Kopyala ve değiştir seçeneği ile kopyalamayı tamamlayın. Daha sonra Ahbs'yi yeniden çalıştırın ve sözlük tablolarınızı güncelleştiriniz.


AHBS kurulumundan sonra reçete ve rapor çıktısı alamayanlar aşağıdaki programları kurabilirler.

http://84.51.15.83/ahbsym/AHBSCS.msi

http://84.51.15.83/ahbsym/rv.zip

http://84.51.15.83/ahbsym/crnet.zip


AHBS 3.0 versiyonu yardım dosyaları
http://84.51.15.83/ahbsym/AHBS_3.0_Yardim_Dosyalari.zip


Laboratuvar Servisleri Genel İçerik Dökümanı
Detaylı bilgi için


Laboratuvar entegrasyonu genel işleyiş senaryosu
Detaylı Bilgi için


Güvenlik Kodu Kullanım
Detaylı bilgi için


E-Sağlık AHBS Duyuruları
Detaylı Bilgi için

med terms